Listopad 2010

Asi nejvhodnější píseň k tomuto počasí

30. listopadu 2010 v 8:21 | Mikuláš Jeskyně |  Music

Pánský salát

24. listopadu 2010 v 15:03 | vítor |  Jídlo a pití
Podzim přináší plodiny, které nám, mužům, dělají dobře a to pak může dělat dobře ženám. Je tedy v celonárodním zájmu tyto plodiny konzumovat. Pánové, doporučuji tento salát:

Strouháme celer, až máme pěknou hromádku. Pak nastrouháme stejnou hromádku jablek, doporučuji neloupaných, neboť šlupky jablečné jsou zdravé. K tomu přistrouháme něco křenu - dle individuální obliby. A strouháme dále - nivu nebo jiný sýr rokfórového typu, přiměřeně uleželý. K tomu přidáme oříšky - pistácie nebo arašídy. A celé to promícháme buď s majonézou nebo - pokud zrovna takovou věc máte doma - s olejem z vlašských ořechů nebo sezamových semínek. Necháme uležet a konzumujeme s tmavým chlebem.

Pinkání a plkání a Gwyn Ashton

24. listopadu 2010 v 14:45 | vítor |  Všední Nevšední
Listopad se hrne jak blázen k co největší zimě. Přitom ještě konec října nás se slečnou Há obdařil při naší minidovolenke na Šumavě krásným slunečným počasím (snad o tom jednou napíšu samostatný článeček), pak v půlce listopadu bylo skoro 20°C a bylo to divný a najednou zase kosa jak v Kosovu a pod Krušnejma horama zasněžený silnice.

Přitom se dějou nějaký věci, který pomáhaj lidem tyhle zimní hnusy přežít. A nemyslím tím plné pracovní nasazení, které sice umožní nevnímat,co je venku, ale zase působí jiný újmy na duševním zdraví. Je fakt, že pracovat pár minut od domu, nikam nedojíždět, doma nesedět u internetu a chodit brzy spát mi vyhovuje víc než jsem čekal. Aspoň nemám vnitřní pnutí, která by mě hnala dál a pryč.Uvidíme, co se mnou udělá jaro.

Jestli do tý doby neprasknu. Nějak se mi nechce splňovat reklamní požadavky moderní doby a nechodím s metrosexuály do fitka. Občas si jdu kopnout fotbálek a pak doma na gauči přemáhám mdloby. Ale taky začala sezona pingpongu a to byste asi nevěřili, jak se člověk u pinkání zapotí.

Pinkání a plkání zakončím strašně moc příjemným zážitkem hudebním. Slánské jazzové dny se konaly už po čtyřicáté čtvrté a já jsem na hlavním programu pátečním i sobotním chyběl jako každý rok. Nevím, jestli jsem už úplně sociofóbní nebo jen pohodlný, ale pátek i sobotu jsem v klidu trávil doma. V neděli mi cinknul kamarád Lajba, že má pro mě lístek na koncert Gwyn Ashtona. Já netušil, kdo to je, a pak jsem se dozvěděl, že to je jeden z nejlepších bluesových kytaristů světa. Rodilý Walesan žije v Austrálii a v Čechách je momentálně velice populární. Ani se nedivím. Ten chlapík hraje jak Pánbůh. Začal a já zíral. Připadalo mi to jako Page s Plantem dohromady, jako by zahrál celý Zeppelíny v jedný osobě. Hrál sám, část koncertu s bubeníkem a hrál úžasně. Snad se dá něco pochopit tady z youtúbka:


Vzpomínky na poniklost

9. listopadu 2010 v 11:22 | vítor |  Všední Nevšední
Od Vágnera k Lávovi, od perkeltu ke guláši, od Richmeistera k Trentmoellerovi, od Yosta k Funkovi, od Lobkowicze k Rychtáři, od Vilniusu ke Kaunasu, kde japarral tiše šumí, kde Čapoun perlí skvěle perlí.....


Etymologie hlavních evropských měst IV.

5. listopadu 2010 v 11:48 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Vilnius a Kaunas

Dnes je hlavním městem Litvy Vilnius, ale nebylo tomu tak vždy. Hranice Litvy se za poslední staletí často měnila a měnilo se i postavení tohoto státu v Evropě. Dlouhá staletí byl hlavním městem tehdy mocného litevského státu Vilnius, při dělení Polska se však stal součástí Ruské říše. Název města vznikl podle řeky, která Vilniusem protéká. Řeka Vilija má původ svého názvu slovanský a znamená Velká, tedy Velká řeka (jako v osadě Havranů). Pikantní je, že tato řeka má dva názvy, ten druhý je Neris. Původ názvu Neris se skrývá ve starých baltských slovech pro hloubku, ponoření se nebo proud.

Kaunas plnil úlohu hlavního města Litvy v období po první světové válce a je druhým největším litevským městem. Původ názvu města se skrývá v osobním jméně legendárního zakladatele města. Jméno Kaunas dle litevských i jiných jazykovědců mohlo znamenat bojovník. Každopádně je toto jméno velice staré a spojené se starým indoevropským kořenem Kau-.

Wasted sunsets

4. listopadu 2010 v 16:40 | vítor |  Všední Nevšední
Konec října nás obdařil posledními slunnými dny, vzápětí nás národohospodáři vrátili do reality "času od pánaboha". S tmou vstáváš, s tmou odcházíš z práce. Začíná listopad, hrozivý strážce zimy, který k nám pouští přes hřebeny hor první sníh, severáky a beznaděj. Komu nehrozí deprese je šťastlivec. Kdo má zimní sídlo na Kypru, je šťastlivec také. My ostatní vzdorujeme realitě jak to jen jde. Každopádně se zkracuje den a podvečery začínají být smutné a jaksi promarněné....


Murakami

4. listopadu 2010 v 16:36 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Haruki Murakami je víc než spisovatel. Je to fenomén současného světa tento svět vystihující. Je to autor, který je Japoncem, ale píše jako Američan v Japonsku. Jeho hrdinové nejsou tradiční a každopádně nejsou běžní. Poslední jeho knihou, kterou jsem četl je Konec světa & Hard-boiled Wonderland.

Konec světa & Hard-boiled Wonderland

Hrdina je osamělý a je to chlápek, který překračuje naše běžné představy o IT specialistech. Má upravené vědomí tak, aby byl byl schopen pracovat s určitými daty, ale nepamatovat si je. Zároveň vzniká v jeho upraveném vědomí paralelní svět. Setkání s podivným geniálním profesorem, jeho ještě podivnější vnučkou a postupné odhalování, co se s ním vlastně děje, mění život hlavního hrdiny až do samých základů. Nakonec nám tato kniha vyznívá jako velké memento před ztrátou vlastní duše v egoistickém přetechnizovaném světě. Několikasetstránkovou knihu přečtete jedním dechem, stejně jako jiné Murakamiho knihy.

Dopis od milované(ho) Vivian

4. listopadu 2010 v 8:13 | vítor |  Všední Nevšední
Taky asi dostáváte do pošty různé maily. Od nabídek na Viagru po zaručenou výhru v surinamské národní loterii. To, co mi přišlo včera, je ale skutečná perla. Pobavte se sami:

Vážení Milovaný!
Zdravím! Já jsem MRS. Vivian Jones, jsem z Nizozemska, ale občan Velké Británie, Trpím dlouho rakovinu plic.
Byl jsem vychován v matky děti domů, oženil se můj manžel pozdě dvaceti lety bez dítěte. Můj manžel zemřel v motoru fatální accident.before jeho smrti jsme zálohu součet ze 13,5 milionu dolarů dolarů v bance jako krátkodobý vklad na charitativní práce ve vaší zemi, nyní jsem velmi nemocný a slabý rozhodl jsem se vás kontaktovat, aby bude můj příští kin na tvrzení fondu z mé banky a použít ji pro charitativní práci ve vaší zemi.
Vraťte se do mě, jestli máte zájem tak, že mohu krmivo vám více informací.
  Prosím, v zájmu zachování důvěrnosti, chci, abyste tento dopis odpovědět na můj osobní e-mailovou adresu, kam mám větší důvěru; vivian2@sify.com
  S pozdravem
  Mrs.Vivian Jones.

Etymologie hlavních evropských měst III.

1. listopadu 2010 v 10:49 | Míla Jarešů |  Nauka i óbšestvo
Vaduz

O hlavním městě Lichtenštejnska, Vaduzu, se tradičně tvrdí, že odvozuje původ svého názvu od latinského vallis dulcis, co že je "sladké
údolí", který odkazuje k jeho příjemnému umístění v údolí řeky Rýna. Avšak mnohem pravděpodobněji název pochází ze staroněmeckého Valdutsch, který je tvořen latinským vallis a staroněmeckým výrazem dutsch, který znamená "německý". Toto pojmenování by pak odkazovalo na Rýn jakožto na převážně německou řeku.

Gregory Isaacs

1. listopadu 2010 v 8:48 | vítor |  Music
Gregory Isaacs patřil mezi vybrané jamajské zpěváky, které jsem si vždycky přál vidět a hlavně slyšet na vlastní oči a uši. Jeho se mi už naživo uslyšet nepodaří, zemřel 25.10.2010.