Prosinec 2010

Vánoce dle Erica Idlea

31. prosince 2010 v 8:14 | Eric |  Music
Já myslím, že si to v Čechách okolo Vánoc umíme udělat i jinak, ale v anglicky mluvícím světě je těžké se vyhnout určitým symbolům.....


Dočíst do konce roku

30. prosince 2010 v 9:56 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Dočíst je třeba knihy, které se vlečou jak motorák do Loun, které člověk ukrajuje po slovech jak plátky tlačenky, které tečou pomalu jak med, ač jejich slova nemusí být tak sladká....

Čte ještě někdo dnes Jaroslava Durycha? Někdo asi neví vůbec, kdo to je. Pro takové je tu přece wikipedie. Lze ještě dnes číst katolického konzervativního autora, jehož vrchol tvorby leží na přelomu 20. a 30. let 20. století? Ale ano, lze. Chce to jen umět česky a nespěchat. Durychovo zásadní dílo Bloudění má tři části, přes 600 stran a je psáno nádhernou barokní češtinou. Autor čtenáře ponoří do krvavých bojišť třicetileté války, naplní mu život osudy postav této doby a hlavně - způsobí mu zážitek z češtiny. Ale pro každého to není, čtenáři komixů ze Spidermanem asi do Durycha nepůjdou.....

bloudění

Další kniha, kterou jsem dočítal s koncem roku, je z jiného soudku. Naprosto osvětleno je autobiografický román amerického židovského spisovatele Jonathana Foera. Vypráví o hledání. Hledání sama sebe, svých kořenů, identity, historie vlastní rodiny a pravdy v historii východní Evropy. Autor střídá vyprávění z židovské vesnice na Ukrajině z období od konce 18. století až do německé okupace s příhodami z vlastního hledání minulosti své rodiny přímo na místech, kde až do 2. světové války žilo v klidu a míru židovské obyvatelstvo. Do toho zapojil postavu svého ukrajinského průvodce, který popisuje události ze svého pohledu, a to směšnou neumělou "kaplanovskou" angličtinou. Příběhy obou rodin se nakonec překvapivě propojují a román odhaluje svou emoční sílu.

naprosto osvětleno
 Zásadní knihou pro všechny milovníky reggae a všeho, co k reggae patří je Jamajka a její bojovníci Stephena Foehra. Autor bez emotivního zaujetí, které často neobjektivně zamlžuje skutečná fakta o reggae kultuře, popisuje skutečný život na Jamajce a pátrá po kořenech a inspiracích jamajských hudebních velikánů. Nesmírně užitečná kniha pro všechny, pro které Jamajka a reggae znamená pouze, že "Bob Marley je největší hulič na světě."

jamajka a její bojovníci

Etymologie hlavních evropských měst V.

14. prosince 2010 v 9:36 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Oslo

Hlavní město Norského království vzniklo už v jedenáctém století, ale ve století šestnáctém podlehlo ničivému požáru. Obnovil ho dánský král Kristián IV., jeden z aktérů třicetileté války, a po něm se město dlouhá staletí jmenovalo Kristiania. Až v roce 1925 se Norové rozhodli pro návrat původního jména jejich hlavního města.

Ačkoli měla dlouhou dobu podporu teorie, že název Oslo znamená "Ústí nad Lo", dle moderních jazykovědců toto tvrzení nemá žádné opodstatnění. V současné době se vědci shodují na slově "louka", které je základem názvu Oslo. Výklady jsou pak dva: buď "louka pod horským hřbetem" nebo "louka bohů". Oba výklady se v současné době považují za rovnocenné.

Z kultury

14. prosince 2010 v 9:24 | vítor |  Nauka i óbšestvo
V pořadu TopArt, který se dle anotace v programu odehrává v prostředí českého kumštu, vypráví Václav Hybš historky z dětství jeho synů a tvrdí, že ješitní jsou všichni, na což moderátorka Michaela Dolinová reaguje výhrůžkou, že se na to zeptá manželky Václava Hybše.