Etymologie evropských hlavních měst VIII.

25. září 2011 v 19:00 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Míla Jarešů, který se mnou tuto podrubriku zakládal, je zřejmě již definitivně chycen v časorodinné pastičce a delší dobu se na tvorbě nepodílí. Nezbývá, než abych v úsilí pokračoval sám. Dnes si něco povíme o původu názvu hlavního města našich bratrů Slováků.

Bratislava

Jako malému mi bylo vždy záhadou, proč se Bratislavě také říká po staru Prešpurk. Etymologie nám objasňuje, že dnešní název vznikl z toho německého, ale ten zase vznikl ze starého slovanského.
Nejstarší písemný záznam se o Bratislavě zmiňuje jako o Vratisslaburgiu a je z počátku 9. století. Dnes se už asi nedozvíme, co to bylo za Vratislava anebo jestli to byla jen zkomolenina jiného slovanského jména. Každopádně prostor dnešní Bratislavy patřil k Velkomoravské říši a vybudování hradiště některým velkomoravským vladykou nebo údělným pánem je nabíledni. Mohl to být také syn knížete, který tu získával státnické ostruhy. Mluví se např. o Svatoplukově synovi Preslavovi. Názvy zaznamenané v 11. století jsou v podobě Braslavespurch nebo Preslawaspurch. A tady se dalším komolením dostaneme k německému Presburg, zkomoleně Prešpurk, což pak zůstalo názvem města až do 20. století. V době národního obrození ve století devatenáctém odvozoval vědec Pavel Josef Šafařík původ Prešpurku od uměle vytvořeného jména Bracislav, které pak štúrovci přeměnili v konečné Bratislava. Oficiálně se ale Bratislava Bratislavou nazývá až od roku 1920.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama