Upíři

30. září 2012 v 18:07 | vítor |  Literatura
Kniha Upíři spisovatele Jana Šmída je svižně napsanou lehce fantastickou detektivkou s prvky černé grotesky. Přestože vyšla ještě před rokem 1989 (v edici Spirála Československého spisovatele), překvapuje velice věrnými reáliemi Spojených států a celkovým spíše americkým střihem. O Janu Šmídovi bylo známo, že byl v popisu reálií velice důsledný a že si nechal dokonce poslat z USA Zlaté stránky, aby byl v popisu newyorkských ulic opravdu přesný. To jen taková perlička na okraj...
Děj Upírů se odehrává ve městě Syrakusy ve státě New York, kde si dva "obchodníci" (se vše říkajícími jmény Danny Stephen a Donald King) otevřeli firmu slibující druhý život v lepších časech. Zákazníci se nechávají zmrazit a ve zmraženém stavu se mají dočkat časů, kdy budou objeveny léky na nemoci, jimiž trpěli před zmražením. Během té doby plynou na konto majitelů firmy tučné měsíční splátky. Vše jde jako po másle, dokud se neobjeví zpráva, že byl objeven lék na rakovinu. Náhle je třeba sehnat několik rozmrazených a vyléčených nebožtíků, po nichž se shání jejich rodiny. A sled vtipných a groteskních situací se může odvíjet. Nechybí černý humor a na závěr překvapivé rozuzlení.
Upíři jsou ideální čtení pro relax po namáhavém dni nebo na dlouhou cestu vlakem. Mě tato kniha stála ve slánské knihovně jednu kačku ve výprodeji, ale stojí i za víc. Zvlášť pokud se dostanete k prvnímu vydání s ilustracemi jako vždy výborného Jiřího Šalamouna.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Václav Hess Václav Hess | Web | 2. listopadu 2012 v 19:23 | Reagovat

Pokud tě zajímají upíři a věci kolem nich. Chtěl bych tě pozvat na svůj blog. Ke stažení nabízím svou druhou knihu, zdarma. Více informací na blogu.

2 vítor vítor | 3. listopadu 2012 v 8:18 | Reagovat

[1]: Ne, nezajímají mě upíři. Měli by? Zkus si příště přečíst příspěvek, než ho okomentuješ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama