Za některými sakrálními stavbami mezi Slaným a Prahou II.

22. března 2014 v 21:14 | vítor |  Na cestách
Opět se naskytla příležitost vyjet za krásného jarního počasí po venkovských silničkách ze Slaného směrem k ruzyňskému letišti. Cestou jsme se zastavili u dvou krásných kostelíků, u jedné velice staré rotundy a u jedné nevšední barokní kaple.

Nedaleko známého hradu Okoř leží vesnice Čičovice rozdělena na dvě osady, Čičovice Malé a Velké. Na návrší nad tichou vesničkou Malé Čičovice se skví osmiboká barokní kaple Nalezení svatého Kříže. Postavena byla v letech 1711 - 14, nad jedinečným půdorysem se vypíná stanová střecha se sanktusníkem. Malebné a klidné místo jako stvořené pro krátkou meditaci. Kaple má navíc nezvykle průhledná okna, takže je možné prohlédnout si i interiér.


Románská rotunda sv. Maří Magdaleny pochází určitě z druhé poloviny 12. století a možná je i starší. Leží uprostřed obce Přední Kopanina, která je ukrytá v údolí Kopaninského potoka za silnící R7 jen pár stovek metrů od ruzyňského letiště a která je dnes součástí Prahy.

Rotunda je postavena z opukových kvádříků, které se těží nedaleko obce v dodnes funkčním lomu. Rotunda se skládá s okrouhlé lodi, půlkruhové apsidy a čtvercové věže. Toto rozvržení kostela je původní. Pravoúhlá přístavba byla postavena později. Rotunda téměř zanikla v 18. století, naštěstí byla v 50. letech 19.století opravena a tím zachráněna. Naposledy byla opravována na přelomu tisíciletí. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama