Květen 2014

Řbitov v Litomyšli

10. května 2014 v 10:48 | vítor |  Řbitovní qítí
Okolo barokního kostela sv. Anny rozkládá se krásný řbitov města Litomyšle. Nejen že jsou zde pochovány osobnosti, které zasáhly do dějin města a v širším měřítku i do dějin země, ale především je to řbitov plný zajímavých náhrobků, krásných soch i výstavních hrobek. Je potěchou pro ducha se zde po tomto tichém místě procházet a rozjímat o věcech, jimiž končí každý život...

Výlet do Litomyšle III. - Vysoké věže Vysokého Mýta

6. května 2014 v 20:51 | vítor |  Na cestách
Vysoké Mýto, město vysokých věží a mohutných bran, město, které ctí svého krále, město vydechující středověk v každém průvanu větru v ulicích spojujících zachovalé brány středověkého opevnění. Během té studené a větrné hodiny, kterou jsme prohlídce města věnovali, na nás neustále odněkud shlížely věže tohoto města. Města slavné historie, ale poněkud nudné a šedivé přítomnosti. Vždyť jsme přijeli namlsaní z Litomyšle, kde jsou památky doprovázeny penziony, hotýlky, hospodami a restauracemi v hojném počtu. Tady to vypadalo jako před pár lety ve Slaném. Prohlédnete si památky v liduprázdném městě a nakonec skončíte v jediné restauraci, která má otevřeno. V ní dostanete hnusné jídlo, nad kterým se nakonec málem válíte smíchy, protože něco takového jste už dlouho nezažili. Nevyužitý turistický potenciál tady bije do očí. Škoda, ale je to boj vysokomýtských, ne náš...

Výlet do Litomyšle II. - Chodcem po Litomyšli

5. května 2014 v 19:07 | vítor |  Na cestách
Mít celý den volný, nic si neplánovat, podléhat momentálním nápadům a nikam nepospíchat je velice vhodné provádět právě v Litomyšli. Prastaré sídlo na samém východním okraji Čech, vždy přijímalo vlivy jak z pražského centra, tak z bližší Olomouce, plnilo funkci správní i duchovní, do jeho dějin zasáhly zajímavé osobnosti a i dnes může být hrdé na svěžího, tvůrčího ducha, kterým propojuje staré s novým, krásné s užitečným a praktické s kreativním. Procházíte se volným tempem po ulicích Litomyšle a míjíte památky z doby renesanční nebo barokní, a když se dostanete na předměstí, tak můžete vidět budovy splňující nejmodernější architektonické nároky. Litomyšl je pohádkovým městem, které, věnujete - li mu dostatek času, se vám odvděčí nejen svým půvabem, ale i drobnými setkáními s místními lidmi, často nevšedními a svéráznými, mluvícími zvláštním nářečím, kombinujícím východočeské a hanácké prvky. Navíc je Litomyšl město, které vás nikdy nenechá žíznit ani hladovět, ba co víc, nechá vás nahlédnout do restaurace, kde si připadáte, jako v 80. letech, nebo do obyčejné předměstské hospůdky, kde vám natočí vlastní pivo a k jídlu dají vlastní domácí paštiku v cenách, nad kterými se musíte usmívat, nebo vám v hospodě u řeky přinese poličskou jedenáctku pán s licousy, jaké se nosily za císaře Franze Josefa, a s copem sahajícím do půli zad a chce za tu jedenáctku 18 korun. A můžete dělat spousty dalších věcí: posnídat v klášterní zahradě, navštívit originální památku na Josefa Váchala Portmoneum, prohlédnout si litomyšlský hřbitov s náhrobky známých osobností i od známých osobností nebo jen tak sedět na lavičce na náměstí pod morovým sloupem a pozorovat zdejší ztepilé dlouhovlasé ženy. A každopádně počítejte s tím, že se budete chtít vrátit!


Svatý Hubert u Jesenice

4. května 2014 v 12:49 | vítor |  Na cestách
Svatý Hubert je patronem lovců a střelců, není tedy divu, že po tomto křesťanském svatém byl nazván lovecký zámeček, který stojí v lesích nedaleko Jesenice u Rakovníka. Dostanete se k němu, když pojedete po silnici, která spojuje Jesenici a Čistou. Zámeček je zrekonstruován, ale nepřístupný - patří pod lesní správu. Byl postaven v 18. století Černíny z Chudenic na osmibokém půdorysu a je završený věžičkou s okénky, kudy hlídka dávala světelná znamení o pohybu lovené zvěře. Stejnou funkci měla i korouhvička s jelenem na vrcholu vížky. Od zámečku vedlo paprskovitě do lesa osm průseků, dnes částečně zachovaných.
Zámeček působí velmi malebně a okolí velmi klidně. Nedaleké přírodní památky umožňují podniknout krátkou procházku lesem. Prostředí jako stvořené pro víkendové zklidnění pocuchaných nervů z pracovního týdne.


Starý řbitov v České Třebové

4. května 2014 v 11:58 | vítor |  Řbitovní qítí
Řbitov okolo rotundy sv. Kateřiny sloužil až do roku 1905. Dnes prostor okolo kostela působí spíš jako park, ovšem s některými krásnými starými náhrobky....

Výlet do Litomyšle I. - Česká Třebová

4. května 2014 v 10:31 | vítor |  Na cestách
Česká Třebová je významným železničním uzlem a staví tam i mezinárodní rychlíky. Díky tomu se právě v České Třebové ocitla i naše malá výprava směřující do Litomyšle. Byl právě čas oběda, proto jsme vyhledali místní pivovar s restaurací Faltus, najedli se, popili a v návaznosti na to si prohlédli město před odjezdem do Litomyšle.
Být železničním uzlem znamená pro město stát se městem takzvaně nádražáckým neboli ajznboňáckým. Tomu odpovídá i velice pěkně a moderně upravený terminál propojující vlakové a autobusové nádraží. Na spodním konci terminálu stojí zajímavá moderní socha projektanta železnic Jana Pernera. Zbytek města neobstojí v konkurenci nedaleké Litomyšle. Náměstí je rekonstruované a úhledné, z města dýchá klid a nuda. Daleko zajímavější je návrší na druhé straně říčky Třebovky, kde bylo původní sídliště a dodnes je zde zachovaná jediná rotunda Pardubického kraje, vícekrát upravovaná, ale dodnes románské znaky vykazující rotunda sv. Kateřiny. Malebná stavba se starým hřbitovem byla osvěžujícím prvkem v návštěvě tohoto města. Po dvou hodinách již nastal čas přesunout se dále, což jsme s lehkým srdcem a pocitem, že do České Třebové už nikdy nemusíme, učinili.

zajímavě řešený moderní dopravní terminál
tiché a útulné Staré náměstí
kostel sv. Kateřiny a jeho okolí patří k nejhezčím místům v České Třebové