Květen 2015

Kostel sv. Máří Magdalény v Krásné Lípě

25. května 2015 v 19:21 | vítor |  Řbitovní qítí
Nad náměstím v Krásné Lípě, v srdci Českosaského Švýcarska, se nad monumentálním schodištěm vypíná kostel sv. Máří Magdaleny. Byl postaven v druhé polovině 18. století namísto původního gotického kostelíka. Schodiště se sochami a křížem vytesaným z jednoho kusu kamene přibyly ke kostelu o několik desetiletí později. Zbytky původního řbitova obklopují tento vznešený chrám. Podél zdi se nacházejí náhrobky, které uchvátí svou krásou. Jsou dílem saského dvorního sochaře Franze Pettricha.


Malvazinky

19. května 2015 v 14:25 | vítor |  Řbitovní qítí
Jeden z největších pražských řbitovů najdeme v malebné pražské čtvrti Malvazinky na západním okraji Smíchova. Byl založen v roce 1876 jako Nový smíchovský řbitov podle návrhu Antonína Viktora Barvitia, jednoho z předních představitelů české novorenesance. Celá čtvrť byla pojmenována podle pražského měšťana Tomáše Malvazyho, který zde v 17. století postavil usedlost s vinicemi. Dominantou řbitova se stal 20 let po založení řbitova kostel sv Filipa a Jakuba. Při stavbě tohoto kostela byl použito zdivo ze zbouraného kostela stejného zasvěcení, který stával na Smíchově na dnešním Arbesově náměstí už od 12. století a byl necitlivě zbořen.

Řbitov má rozlohu přes 7,5 ha a je na něm více než 9000 hrobů a urnových hrobů. Je plný krásných náhrobků, romantických zákoutí, hrobů známých osobností, pomníků a honosných hrobek. Jsou na něm pořbeni spisovatelé Jakub Arbes, Ladislav Klíma, Jiří Karásek ze Lvovic, Egon Bondy, Ondřej Sekora, herci Ferenc Futurista i jeho bratr Eman Fiala, hudebník Mejla Hlavsa a spousta dalších známých lidí. Procházka tímto řbitovem skýtá příležitost k vyhledávání těchto hrobů, k tichému rozjímání a třeba i uklidnění po náročném pracovním týdnu. K procházce se nabízí i obecní kolonie malebných domků v těsném sousedství řbitova i celá okolní čtvrť plná krásných vil z různých architektonických období.na břevnovském řbitově

5. května 2015 v 21:40 | vítor |  Řbitovní qítí
byla to taková zvláštní kombinace. napadlo mě navštívit současně břevnovský klášter se zahradami, břevnovský pivovar, břevnovský řbitov a festival minipivovarů 1. pivní máj, který pořádal břevnovský pivovar na louce pod klášterním areálem. vyrazili jsme s dvěma přáteli. nakonec větší část programu zabral pivní festiválek, nemá smysl zapírat. klášter jsem si vyfotil z několika pohledů a nahlédli jsme přes sklo do interiéru chrámu, zahrady jsme nenavštívili vůbec. naštěstí alespoň část řbitova jsme si prohlédli detailně. zbytek výpravy jsme věnovali objevování krás petřin a veleslavína, kde jsme při plzeňském a hokeji trávili poslední chvíle výletu.

břevnovský řbitov má stránku na wikipedii, což mě nenapadlo před výletem, takže jsem si nevzpomněl a neuvědomil, že je tam pořben karel kryl. takže jsem ten hrob nehledal. je tam ale spousta pěkných starých hrobů, protože řbitov se používá už od první poloviny 18. století. u zdi s klášterním areálem je schována kaple svatého lazara v barokním štýlu. řbitov je poměrně slušněn zaplněn stromy, což činí jeho vzhled příjemnějším, a spolu s přilehlým klášterním areálem vytváří meditativní oázu. naplní vás pocitem klidu a obnoví ve vás jistotu ve věci budoucí.
na dobiáši

4. května 2015 v 19:44 | vítor |  Na cestách
tobiášův vrch je malebný nízký kopec se vzácnou stepní květenou. proto byl již před drahně lety vyhlášen přírodní památkou. najdete ho na dohled od dvojího křížení silnic most - lovosice, louny - most a louny - bílina nad vesnicí kozly. dojde se na něj od kozelského hřbitova, což jen zvyšuje malebnost místa. nesmíte ale u hřbitova píchnout pneumatiku o špičatý bazmek jako já.

důvodem k vyhlášení přírodní památky je přítomnost stepních společenstev, jak je obvyklé v této části českého středohoří (a slaňáci tohle znají i ze slánské hory). na dobiáši, jak vrch pojmenoval místní pán, který ochotně půjčil nářadí k opravě, najdete vzácné koniklece, za kterými ale musíte vyrazit o něco dříve než začátkem května. to ještě stihnete aspoň krásné žluté květy několika posledních rozkvetlých hlaváčků jarních a další rostliny. za slunného počasí můžete na vrcholku sledovat početný hmyz, ale také výhled na kopce v okolí.

z dobiáše je krásný výhled na ranou, milou a oblík na jižní straně, ale také na severovýchod na číčov. přes svoji nízkou nadmořskou výšku je tobiášův vrch významným krajinným bodem. a hlavně - je na něm opravdu hodně příjemně.

nadmořská výška tobiášova kopce je 354 m.n.m


hlaváček jarní

pryšec chvojka

zběhovec lesní

bělozářka

brník srdov oblík stříbrný vrch, za ním louny raná

milá bělušice dlouhý vrch

záhorní hora svinky číčov