Říjen 2015

Novogotické perly v Charvatcích

5. října 2015 v 21:39 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Velice zajímavý kostel můžeme najít v Charvatcích, obci, která je zdaleka vidět na hřbetu nad údolím Mšenského potoka právě díky kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Charvatce jsou doloženy na počátku 14. století a původně ve vsi stál románský kostel. Přestavěn byl několikrát, naposledy regotizován na konci 19. století. Kostel je výraznou dominantou okolí a skvěle se doplňuje s nedalekou hřbitovní kaplí. Před kostelem stojí barokní kaple sv. Anny a fara. Upravené a malebné místo stojí za krátké zastavení.


Na dohled od návsi s kostelem v Charvatcích se nachází hřbitov s monumentální kaplí sv. Prokopa. Byla postavena v neogotickém slohu před první světovou válku. Stavbu výrazně osvěžuje schodišťová věžička na vnějším plášti lodě vpravo od vchodu. Kaple není přístupná, můžete se pohledem na ni pokochat při krátké procházce místním hřbitovem.

Židovský řbitov v Budyni nad Ohří

5. října 2015 v 21:17 | vítor |  Řbitovní qítí
V Budyni nad Ohří byla silná židovská komunita. Dodnes se půdorysně zachovalo ghetto a také synagoga, jejíž vzhled už bohužel neodpovídá původnímu účelu budovy. Blízko ghetta u městských hradeb se nacházel původní židovský řbitov. V roce 1787 byl zrušen a postupně zlikvidován. V té samé době byl otevřen nový řbitov pro židovskou komunitu, v polích za křesťanským řbitovem u cesty na Vrbku. Ten byl větší část 20. století devastován, v současnosti probíhá jeho rekonstrukce. Počet zachovaných náhrobků je asi 200.

když jsem odjížděl od řbitova v budyni, věděl jsem, že někde za městem se nachází i židovský řbitov. pomalu jsem z města pokračoval směrem k vrbce. ačkoli byl řbitov ukrytý za vzrostlou kukuřicí, řbitovní zeď se nedala přehlédnout. za zatáčkou s můstkem přes mšenský potok jsem nechal stát vůz a vydal se na průzkum. měl jsem štěstí. skrz kukuřici vedla vyšlapaná cestička. řbitov v tu chvíli nebyl vůbec vidět, ačkoli byl nějakých 50 metrů přede mnou. najednou jsem se vynořil u dřevěné brány, na které nebyla klika, jen otvor po ní. vpravo od ní byla upevněna cedulka s informačním textem a vlevo navazovalo na bránu torzo budovy, zřejmě obřadní síně. zeď byla vysoká a dlouhá. přesto jsem byl připraven zkusit ji obejít a zjistit, zda přes ni není někde vidět. pokusil jsem se nahlédnout otvorem po klice. najednou se jedno křídlo vrat s vrzáním otevřelo. vstoupil jsem dovnitř. pokusil jsem se za sebou zavřít a křídla vrat do sebe zapadla. šla ale lehce znovu rozevřít. podle informací měl být řbitov uzavřen. zevnitř jsem viděl, že zeď je po celé délce vysoká a neporušená. pokorně jsem procházel řbitovem, vědom si šťastné náhody, a hledal jsem vhodné úhly k zachycení krásy starých náhrobků a k připomenutí části naší historie, která zanikla během šílených událostí 20. století.
Kostel Panny Marie Sněžné se řbitovem v Budyni nad Ohří

5. října 2015 v 20:39 | vítor |  Řbitovní qítí
Budyně nad Ohří je město s mnoha gotickými a renesančními památkami. Jednou z nich je i kostel Panny Marie Sněžné, který je obklopen městským řbitovem. Kostel byl postaven ve 14. století, několikrát přestavován, na konci 19. se mu vrátila gotická podoba při poslední přestavbě. Již dříve stál na stejném místě kostel sv. Anny, zřejmě už od 12. století. U kostela stojí pozdně barokní kostnice. Její portál je ozdoben lebkou a hadem. Před řbitovem je brána s lidovým veršem upozorňujícím na pomíjivost lidského života. Pikantní je, že v nápise najdeme chybu v interpunkci. Na malebném řbitově okolo kostela můžete najít několik velice pěkných náhrobků.


Novorenesanční kostel v Nížebohách

5. října 2015 v 20:21 | vítor |  Nauka i óbšestvo
nížebohy jsou vesnice na silnici mezi roudnicí nad labem a budyní nad ohří. když jsem tudy před pár dny projížděl, překvapil mě pohled na krásný kostel v neobvyklém slohu. zastavil jsem, abych mohl vystoupit a pořídit pár fotek. kostel je obklopen zahradou, bývalým hřbitovem, ale ta je bohužel nepřístupná,tudíž i kostel bylo možné fotit jen přes bránu nebo zídku. v prudkém podzimním slunci vyzařovala z kostela atmosféra starých románských bazilik umocněná vzrostlými cypřiši před vchodem do kostela...

Kostel sv. Martina byl postaven v letech 1877 - 79 v novorenesančním slohu podle projektu architekta Antonína Viktora Barvitia. Ten patřil mezi nejvýznamnější stavitele v novorenesančním slohu a zůstalo po něm rozsáhlé dílo. Já jsem ho zmiňoval po návštěvě hřbitova na Malvazinkách, mezi jeho známé stavby patří například kostel sv. Václava na Smíchově nebo vila továrníka Gröbeho, takzvaná Grébovka na Vinohradech..
Kostel sv. Jakuba v Čížové

1. října 2015 v 21:44 | vítor |  Na cestách
čížovou můžete navštívit, když nepojedete do písku po dálnici, ale v čimelicích odbočíte na smetanovu lhotu a ostrovec a skrz lesy a malebnou vráž dojedete do čížové. tam u školy odbočíte doprava do kopečka a nahoře na tom kopečku je kostel sv. jakuba a taky vyhlídka do širého kraje a na písek, který odsud máte jako na dlani.

Kostel sv.Jakuba pochází z počátku 15. století a je mimo jiné místem posledního odpočinku rytíře Ludvíka Loreckého a jeho dvou synů. Rytíř Lorecký sídlil v nedalekých Šamonicích a byl i se svými syny úkladně zavražděn svými poddanými, a to ze zištných důvodů. Dočíst se celý příběh můžete zde. Okolo kostela je tichý a klidný hřbitov. Na jednom z náhrobků je pod portrétem předčasně zesnulého mladíka podepsán autor Šaloun. Možná jde o slavného Ladislava Šalouna, jednoho ze zakladatelů moderního českého sochařství, Na hřbitově je také barokní kaple sv. Barbory a dřevěná zvonice. Celkově velmi pěkné a výrazné místo.