Židovský řbitov v Budyni nad Ohří

5. října 2015 v 21:17 | vítor |  Řbitovní qítí
V Budyni nad Ohří byla silná židovská komunita. Dodnes se půdorysně zachovalo ghetto a také synagoga, jejíž vzhled už bohužel neodpovídá původnímu účelu budovy. Blízko ghetta u městských hradeb se nacházel původní židovský řbitov. V roce 1787 byl zrušen a postupně zlikvidován. V té samé době byl otevřen nový řbitov pro židovskou komunitu, v polích za křesťanským řbitovem u cesty na Vrbku. Ten byl větší část 20. století devastován, v současnosti probíhá jeho rekonstrukce. Počet zachovaných náhrobků je asi 200.

když jsem odjížděl od řbitova v budyni, věděl jsem, že někde za městem se nachází i židovský řbitov. pomalu jsem z města pokračoval směrem k vrbce. ačkoli byl řbitov ukrytý za vzrostlou kukuřicí, řbitovní zeď se nedala přehlédnout. za zatáčkou s můstkem přes mšenský potok jsem nechal stát vůz a vydal se na průzkum. měl jsem štěstí. skrz kukuřici vedla vyšlapaná cestička. řbitov v tu chvíli nebyl vůbec vidět, ačkoli byl nějakých 50 metrů přede mnou. najednou jsem se vynořil u dřevěné brány, na které nebyla klika, jen otvor po ní. vpravo od ní byla upevněna cedulka s informačním textem a vlevo navazovalo na bránu torzo budovy, zřejmě obřadní síně. zeď byla vysoká a dlouhá. přesto jsem byl připraven zkusit ji obejít a zjistit, zda přes ni není někde vidět. pokusil jsem se nahlédnout otvorem po klice. najednou se jedno křídlo vrat s vrzáním otevřelo. vstoupil jsem dovnitř. pokusil jsem se za sebou zavřít a křídla vrat do sebe zapadla. šla ale lehce znovu rozevřít. podle informací měl být řbitov uzavřen. zevnitř jsem viděl, že zeď je po celé délce vysoká a neporušená. pokorně jsem procházel řbitovem, vědom si šťastné náhody, a hledal jsem vhodné úhly k zachycení krásy starých náhrobků a k připomenutí části naší historie, která zanikla během šílených událostí 20. století. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 13. října 2015 v 6:56 | Reagovat

Dík za krásné fotky, já už se teď na stará kolena nikam nedostanu. Už jako malá jsem chodila s babičkou napřed na hřbitov za dědou a potom jsme se procházely po Olšanech, ona strašně ráda četla náhrobní epitafy a mně se líbily sochy Andělů.

2 vitor vitor | 25. října 2015 v 15:56 | Reagovat

[1]: Anděly mám také nejraději. Těší mě, že jsem vás potěšil :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama