Slánské stopy na Slavíně

18. srpna 2016 v 13:30 | vítor |  Řbitovní qítí
S kolegou z Vlastivědného muzea jsme se vypravili na Vyšehrad připomenout si toto památné místo českých dějin, které jsme naposledy navštívili v jinošském věku. Cílem byl mimo jiné i řbitov Slavín s některými vynikajícími osobnostmi českého národa. Konkrétně nás zajímaly osobnosti, jejichž život souvisel se Slaným a Slánskem. A zadařilo se! Hned na začátku naší prohlídky jsme narazili na hrob Vlastimila Kybala, dále na nádhernou expresivní sochu Žal od Františka Bílka, která stojí na hrobě Václava Beneše Třebízského, na hrob dirigenta Smetáčka a nakonec i nečekaně na hrob politika 19. století Aloise Pravoslava Trojana. S návštěvou Slavína a potažmo celého Vyšehradu jsme byli nadmíru spokojeni....

Historik Vlastimil Kybal se narodil roku 1880 v Černochově u Peruce, maturoval na gymnáziu ve Slaném. Prožil bohatý a zajímavý život, stal se profesorem historie, za první republiky působil v diplomatických službách, mj. se stal velvyslancem v Mexiku. Od 2.sv.války žil v exilu, zemřel v roce 1958 ve Washingtonu.
Václav Beneš Třebízský se narodil roku 1849 v Třebízi u Slaného, studoval na gymnáziu ve Slaném, roku 1875 byl vysvěcen na kněze, působil v Litni u Berouna a v Klecanech (kde má dva pomníky), onemocněl tuberkulózou a v pouhých 35 letech zemřel. V 19. století byl velice populárním spisovatelem historických románů. Jeho jméno nese gymnázium ve Slaném. Na jeho hrobě stojí socha Žal od Františka Bílka.Václav Smetáček byl světoznámý český dirigent, hudební skladatel, sbormistr a hudebník. Narodil se roku 1906 v Brně, část dětství prožil ve Slaném u babičky a také ve Slaném studoval na gymnáziu. Od roku 1977 čestný občan města Slaného, zemřel roku 1986 v Praze.Alois Pravoslav Trojan se narodil roku 1815 v Knovízi u Slaného, studoval gymnázium ve Slaném, vystudoval práva. Působil ve vlasteneckých kruzích a byl významnou postavou revolučního roku 1848. Aktivní v politice byl i v dalších desetiletích, podílel se na vzniku tzv. mladočeské strany a byl jednou z nejvýznamnějších politických postav druhé poloviny 19. století. Zemřel roku 1893 v Praze, oceňován svými současníky včetně politických odpůrců.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama