Hřbitov a svatyně Slunce a Měsíce v Sukoradech u Hořic

10. července 2018 v 21:49 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Sukorady jsou malá vesnice kousek od Hořic. Na jejím jižním okraji u odbočky na Kouty stojí hřbitov. Pěkný venkovský hřbitov, tichý a vkusný, takový, jaký skýtá krátké osvěžení na cestě. Hřbitovu vévodí centrální kříž a socha sv. Trojice před vchodem.

Hřbitov byl vybudován na začátku 20. století a podnes si drží atmosféru těch časů. Jeho ozdobou je márnice ve tvaru kaple se sanktusníkem na hřebeni střechy. Najdeme tu i několik kvalitních náhrobků z dob počátků hřbitova.

Před rohem hřbitova směrem k hlavní silnice stojí pomník místním chlapcům a mužům, kteří padli v 1. světové válce.


Velké překvapení na mě čekalo na druhé straně silnice ke Koutům. Proti hřbitovu je zde jakási točna, vyasfaltovaný prostor do oblouku, dnes zatarasený z horní strany betonovými květináči. Prostor mi připomínal památníky stavěné po druhé světové válce Rudé armádě. Ale celé je to takové zvláštní. Před nízkou zídkou stojí sarkofág, který mi připomíná evangelické náhrobky, jaké jsem viděl v Německu. Na sarkofágu je z čelní strany připevněný stříbrný Měsíc. Na sloupu za zídkou pak stříbrné Slunce.


Podle všeho jde o využití staršího místa vystavěného k uctívání politického kultu jako svatyně Slunce a Měsíce, podle mě naprosto unikátní moderní kultovní místo v současné střední Evropě. Žádné odkazy, informace ani stopy po jakýchkoli obřadech na místě nejsou. Nepochybně však tohle místo upravili lidé, kteří cítí doteky kosmu a nebojí se pojmenovat věci pravými jmény. Slunce, Měsíc, Země - to je náš svět. Jen za několik desítek minut poté stojím v sochařském parku v Hořicích a zírám na vysochané skupiny megalitů s dolmeny a další magické kameny a vše se mi ještě hlouběji propojuje. Kámen, prostor, krajina, vesmír.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama