Městský řbitov v Novém Bydžově

16. července 2018 v 18:51 | vítor |  Řbitovní qítí
Je zajímavé, jak málo informací se dá dohledat k jednotlivým řbitovům. Jako kdyby to byla místa, která nemají svůj rok založení, která se nikdy neupravovala a nepřestavovala, na kterých nejsou žádná konkrétní díla. Jako by náhrobky a sochy na řbitovech nebyla plnohodnotnými uměleckými díly, ale jen nějakým odpadem na okraji.

Co se týče řbitova v Novém Bydžově, můžeme usuzovat na dobu poslední velké úpravy řbitova v souvislosti s výstavbou kostela Sedmibolestné Matky Boží. Novogotický kostel vystavěný podle návrhu architekta Josefa Mockera v letech 1898-1901. Sám Mocker se jeho dokončení už nedožil...


Trůnící Panna Maria s anděly v tympanonu kostela je dílem sochaře Čeňka Vosmíka.


Samotný řbitov se rozkládá na ploše pěti hektarů a to včetně nového židovského řbitova, ke kterému se také dostaneme. Hlavní vchod na řbitov je u kostela Sedmibolestné Matky Boží.Nejhezčí partie řbitova jsou mezi vchodem, centrálním křížem a zdí směrem ke kostelu.

Při procházce řbitovem objevíme spoustu pěkných náhrobků a klidná zákoutí.

Ani na řbitově v Novém Bydžově nesmí chybět centrální kříž.Procházkou okolo dalších náhrobků se dostáváme do druhé části řbitova.

Okolo kaple a správy řbitova se můžeme dostat ven druhým vchodem. Před řbitovem je velice úhledný parčík, kterému vévodí již zmíněný kostel. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama