Sochařský park u Godharda

17. července 2018 v 20:46 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Do podkrkonošského města Hořic jsem dorazil s mnoha čerstvými zážitky z cesty od Nymburka přes Křinec, Městec Králové a Nový Bydžov. Chystal jsem se navštívit vyvýšeninu Godhard se sochařským parkem, gotickým kostelem a hřbitovem se známým vstupním portálem. Poobědovali jsme s kolegou, který dorazil ze Slaného po vlastní ose bleskovou spolujízdou, v místním pivovaru, což je skvělá industriální budova z konce 19.století, kde skutečně býval až do roku 1976 pivovar, nyní tedy postupně obnovován.

Hořice jsou městem kamene. Těží se zde vyhlášený pískovec a od 80. let 19. století zde existuje sochařská a kamenická škola. Důsledkem toho všeho můžete v Hořicích vidět neuvěřitelné množství soch na poměrně malém prostoru. Dokonce mají zvláštní sochařské parky. Na jeden z nich jsme mířili okolo funkcionalistických budov nemocnice.

Sochařský park pod vrchem Godhard byl založen roku 1966, kdy se zde konal první ročník sochařského sympozia. Za normalizace byla tradice přerušena, ale po roce 1989 se na ní opět úspěšně navázalo. Park je louka ve svahu, kde stojí mohutné bloky kamenů opracovaných do různých tvarů, či jen nahrubo nebo jsou vztyčeny jako menhiry nebo dokonce tvoří megalitické kruhy menhirů s dolmeny.
Dominantou této části návrší je Riegrův obelisk. Byl zde vztyčen po smrti oblíbeného politika v roce 1907. Kámen na tento pomník byl dobýván v deset kilometrů vzdáleném lomu a přeprava trvala dva týdny. Od vylomení kamene k úplnému dokončení uběhly čtyři roky. Kolem obelisku je příjemná parková úprava s mohutnými stromy a mobiliářem z nějaké dávnější minulosti, vše zde působí tak starosvětsky.
Chvilku jsme poseděli a pak jsme se zase ponořili mezi kamenné bloky, které nám pomalu a trpělivě upravovaly a uklidňovaly vědomí. Procházeli jsme po louce a sledovali sochy ze všech možných úhlů. Uvědomoval jsem si opět, jak často se v poslední době stkávám s kameny, vyhledávám je a pobývám v jejich blízkosti. Vnímám je jako moudré svědky dávných světů, kdy byl člověk plně součástí vesmíru a jeho průvodcem na cestě byl tisíce a tisíce let právě kámen. Prošli jsme horní částí sochařského parku a pokračovali po cestě ke kostelu sv. Godharda a ke hřbitovu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama