Vrch Gothard v Hořicích a starý hořický hřbitov u sv. Gotharda

17. července 2018 v 21:54 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Pískovcový vrch dnes zvaný Gothard byl osidlován již od pravěku. Je to zajímavé a silné místo. Jsou tu dva hřbitovy. O tom novém, s úchvatnou bránou, až v příštím příspěvku. Teď se zaměřím na starý hřbitov okolo kostela sv. Gotharda.

Ale první, koho jsme potkali, byl barokní sv. Václav z dílny Braunových žáků. Daleko monumentálněji působí Jan Žižka, se sokolským znakem na zádech, tedy na podstavci, vztyčen na umělém tvrzišti s parkovou úpravou, možná na místě skutečné původní tvrze. Je to první socha Jana Žižky na světě a je z roku 1873, kdy místní vzpomínali Žižkova vítězství z roku 1423 nad kališnickou šlechtou, ač ta by jim, myslím, byla ve skutečnosti bližší, než přeci jen hrubší orebitské vojsko. Ačkoli byl Žižka v době bitvy slepý a měl rok před smrtí, je zde znázorněn jako jednooký chlapák s palcátem. To ale na mé fotografii neuvidíte, to si musíte najít někde na internetu.Svatogothardský kostelík stojí od barokních dob na místě kaple, vystavěné strahovskými řeholníky už někdy ve 12. století. Okolo něj se rozkládá starý hořický hřbitov. Je docela slušně naplněn a milovníci soch od barokních časů po 19. století si tu přijdou na své.
Na hřbitově je i památník padlým vojákům z bitvy u Sadové v roce 1866. Pod pomníkem je pohřbeno neuvěřitelných 1100 vojáků z armád obou válčících stran.Procházíme hřbitovem a objevujeme další zajímavé náhrobky ze starší doby i z 20. století. Ale hřbitov není velký. Pomalu opouštíme svatého Gotharda a míříme k bráně zvoucí nás na nový hřbitov.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama