Židovský řbitov na Kladně

14. října 2019 v 21:37 | vítor |  Řbitovní qítí
Židovský řbitov na Kladně leží na okraji areálu městského řbitova, od kterého je oddělen zdí. Byl založen v roce 1889. Do té doby pořbívali kladenští Židé své zesnulé na řbitově v nedaleké Hostouni.


Areál řbitova nebyl zcela zaplněn, samozřejmě kvůli nacistické okupaci a holocaustu našich židovských spoluobčanů. Zachovalo se zde asi 200 náhrobků. Řbitov je v docela dobrém stavu, náhrobky jsou vztyčeny a dřívější porost byl vysekán. To neplatí o porostu novém, kterým začíná řbitov zarůstat. Pořební služba, která řbitov provozuje, zřejmě letos nesehnala nikoho s křovinořezem.


Nejvýznamnější památkou, která se zde nachází, je obřadní síň. Byla postavena v roce 1938 ve funkcionalistickém slohu a je dílem architektů Gerstla a Mühldorfa. Zatímco o Maxu Gerstlovi se dá najít spousta informací - pocházel ze starobylé rodiny, usazené v Praze od středověku, jeho dílo není úplně zmapováno, v roce 1938 emigroval do Ameriky, kde v roce 1982 zemřel, o architektu Mühldorfovi jsem nenalezl nic. Obřadní síň je krásnou ukázkou moderní funerální architektury 20. století. Protože se na řbitově dodnes pořbívá, je i obřadní síň funkční.


Na kladenském řbitově najdeme náhrobky převážně s českými nápisy. Typické příjmení pro kladenskou komunitu je Salus, jinak tu najdeme běžná příjmení jako Pollák, Poláček, Schwarz, Löwy a další. Je zde pořbeno několik rabínů a dalších představitelů židovského veřejného života.
Najdeme zde dětské hroby, ale také hroby vojáků padlých v obou světových válkách. Například hrob Josefa Steina, který zemřel těsně před koncem první světové války, 13.10.1918, nebo hrob Berka Jakuboviče, rodáka z Podkarpatské Rusi, který bojoval ve 2. světové válce. A protože se zde pochovávalo i po druhé světové válce, najdeme tu i náhrobky připomínající oběti nacistického terroru.
Židovský řbitov na Kladně je příkladnou ukázkou moderního městského řbitova, který zůstal zakonzervován v období před druhou světovou válkou. Ačkoli i z doby po druhé světové válce se tu najde několik náhrobků, většina jich pochází z konce 19. století a první poloviny století dvacátého. Bouřlivě se rozvíjející a rostoucí průmyslové město mělo zcela logicky svou židovskou komunitu. Události 20. století vše změnily během několika málo let. Na řbitov se dostanete po domluvě s kladenskou pořební službou Syrius.

Více obrázků najdete zde.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama