close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Nekonečný festival alternativní hudby a jiné podzimní atrakce

6. listopadu 2019 v 19:30 | vítor |  Všední Nevšední
Píšu po delší době a vlastně píšu na konci. Nikoli ještě svých sil, ale na neustávajícím konci něčeho. Před chvilkou skončilo léto, hned potom babí léto, pak skončil letní čas, přehouply se dušičky, podzim je v polovině. Čas ukončování, končení, konce. Některé staré záležitosti ale nekončí. Staré záležitosti se táhnou společně s umírajícím časem jak smrad za hovnocucem. Okolo se mění tváře lidí. Místo staré babky v legrační fialové bundě, která při venčení nestačila svému hbitému jacku russelovi a kterou už pár měsíců venčit nevídám, jsou tu přímo v našem domě děti ve stáří několika měsíců, jejichž tváře zatím ovšem neznám, neboť jim do nich většinou není vidět. Okolo se mění lidé, objevují se ti, o kterých jsem si myslel, že už je nikdy neuvidím, a náhle mizí ti, u kterých by to člověka nenapadlo. Já se mezi nimi proplétám, popocházím, jezdím autem i výtahem, v krátkých úsecích ukrajuju přesný čas a někde uvnitř v sobě běžím po dlouhé pláni, na jejímž konci zapadá slunce.

O dušičkové sobotě se mi podařilo píchnout káru trošku na hulváta přímo ke vchodu na druhý hřbitov, což při extremně zvýšené návštěvnosti kvitovala hlavně máma, která se bála dlouhého pochodu přes celé hřbitovy. Moc špatně se jí chodí. Takže tohle proběhlo hladce. Pro mě byla ale největším dušičkovým zážitkem návštěva krásného hřbitova v Poděbradech, který ukrýval svůj pravidelný půdorys a rozvržení i perly mezi náhrobky v mlžné vatě. Skvělá atmosféra!


To jsou všechno takové střípky, které člověk vkládá do všedních dnů. Výlet do Polabí, účast na nohejbalovém memoriálu a hlavně hudba, spousta muziky ze všech stran, různorodé, hlavně nezvyklé, menšinové, alternativní. O koncertu The Necks už jsem psal, tím to všechno začalo. Další týden hráli kamarádi z kapely Klářino odpoledne v hospodě Na Skalkách, v salónku, který je na menší hudební akci docela vhodný, ale celé to bylo trochu bizarní s těmi mysliveckými trofejemi na zdech a obrovskými exotickými rostlinami, snad nějakými palmami nebo možná aloemi, umístěnými v příslušně velkých květináčích v každém rohu místnosti. Pak hraní s vlastní skupinou, při něm nezvyklá a dramatická situace, bubeník volal odpoledne před hraním, že je mu tak zle, že nevstane z postele. Mně to zavolal rozčilený basák, který ale nevěděl, že já se hřeju na lavičce na slánském náměstí, kde proběhla velice bohulibá akce, totiž francouzský trh. Takže mi volal ten basák, ale, jak píšu, nevěděl, že já si dávám už druhou dvojku vína a ukrajuju si k tomu skvělé francouzské sýry a povídám si s milými známými lidmi. Naše nálady se lišily. Nakonec to byl ale právě basák Ženich, který sehnal bubeníka Honzu Horvátha, skvělého kluka, se kterým celé hraní šlapalo jak hodinky. Takže to se taky povedlo.


Opravdová Alternativa začala až ten další víkend. Pražský festival "zvláštní" hudby začal o týden dřív večerem temného ambientu v pražském klubu MeetFactory. Kdybyste někdo potřeboval poradit, jak se tam dostanete autem, tak napište. Trefil jsem to napoprvé a bezpečně jsme s kamarádem Lajbou zaparkovali kousek od klubu. Je to budova, která asi patřila v minulosti drahám; stojí vlastně na druhé straně kolejiště od Smíchovského nádraží. V klubu hrály projekty s podivnými názvy jako třeba :zoviet*france:, což nejsou ani Sověti, ani Francouzi, ale Angličani a ti nás na hodinu ponořili do meditačního stavu svými táhlými plochami a hlubokými tóny, doprovázejíce se přitom chrastěním a cinkáním chrastidly a cinkátky. Na youtube je spousta jejich zhruba hodinových projektů. Hudba pro ty, kteří zrovna nepospíchají.Ponor do hloubky s dvojicí mágů z Newcastlu byl vyvrcholením celého večera, aspoň pro nás, po třech hodinách ambientu jsme se vydali na cestu domů a cestou si pouštěli z Vltavy pořad Jiřího Moravčíka Svět jiné hudby s Kayhanem Kalhorem. To je íránský hudebník kurdského původu, který hraje na strunný nástroj kamanče. Krásná, jímavá hudba nás doprovázela jízdou noční Prahou a dálnicí domů.


A stále to není všechno. Alternativa jako taková proběhla o prvním listopadovém víkendu. Ale tam jsem nebyl, i když některé další projekty se zvláštními názvy by mě lákaly. Pro mě to byl čas odpočinku, uklízení, čištění míst, kam jsem dlouhou dobu nesáhl. Dny vzpomínání na zesnulé, kdy si člověk vybavuje jejich tváře, výrazy, pohyby, hlasy. Svátky mrtvých, jedny z nejklidnějších v roce. Hřbitovy jsou sice plné, ale když to člověk srovná s předvánočním shonem.... A chystal jsem se na další koncert. Americký pisničkář Kevin Morby mě fascinoval na první dobrou a já si okamžitě koupil lupen, když jsem zjistil, že hraje v Praze, shodou okolností také v MeetFactory. Byla to tahle píseň, která mě srovnala se zemí.


Ale co čert nechtěl! Kevin Morby onemocněl a nemohl do Prahy dorazit. Smířil jsem se s tím bez obtíží a přemýšlel, zda mi má záda dovolí jít si zahrát fotbal. Náhle volal přítel Lajba a nabídl mi volný vstup do klubu Futurum na skupinu Taxiwars. To jsem mu ale vůbec nerozuměl, tak jsem si to musel najít. Jaké překvapení! Jazzové trio doprovázené živelným zpěvákem belgické rockové skupiny dEUS Tomem Barmanem znělo na videu na youtube velice jiskrně. V Taxiwars kromě Barmana hrají saxofonista Robin Verheyen, basista Nicolas Thys a bubeník Antoine Pierre. Po kratším váhání jsem na koncert vyrazil, podařilo se mi zaparkovat jen pár desítek metrů od Národního domu na Smíchově, kde je i Futurum, a nakonec jsem koncertu nelitoval. Skupina chvílemi zní jako čistý free jazz, jindy má ale moderní soulově hip hopový sound.


I přes občasné nevyspání nebo časovou tíseň se nakonec nemůžu zbavit dojmu, že mi rozrušování běžného stereotypu tímto způsobem spíš svědčí. Už tento pátek mě čekají další hudební zážitky a nekonečný fesťák alternativní muziky jede dál!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama