Kostel sv. Vavřince v Putimi se hřbitovem a kostnicí

1. června 2020 v 9:51 | vítor |  Nauka i óbšestvo
Putim je malebná jihočeská obec nedaleko Písku, která je známá díky Švejkově anabázi. Nejvýraznější stavbou v obci je kostel sv. Vavřince. První dochovaný písemný doklad o existenci Putimi je z roku 1205. Tato listina cituje dvě starší písemnost, v první z nich kníže Břetislav II. daroval benediktýnskému klášteru Ostrov v Davli kapli sv. Petra v Putimi. Od kláštera získalo Putim pravděpodobně ve 13. století město Písek. Kostel byl postaven v době vlastnictví kláštera, zřejmě na místě starší zmiňované kaple sv. Petra, a to nejspíše kolem roku 1270. Kostel pravděpodobně vystavěla zvíkovská královská huť. Tehdy měl jen jednu loď. Severní loď s věží byla přistavěná ve 14. století. Obě lodě byly původně odděleny zdí a každá měla zvláštní vchod a po vzniku husitství každá sloužila věřícím jiného vyznání - jižní katolíkům, severní utrakvistům. Kostel byl několikrát upravován, poslední výrazná přestavba proběhla v 18. století, kdy byla přistavěna předsíň.

Okolo kostela se dodnes rozkládá upravený a udržovaný hřbitov s mnoha pěknými náhrobky. Leží tu i Jan Cimbura, sedlák, jehož osud použil do svého románu Jindřich Šimon Baar, jeden ze spisovatelů 19. století, které už nikdo nečte. Zajímavostí je použití nářečních tvarů na náhrobcích. Spisovné "rodina Novákova" se tu velice často mění v lokální "rodina Nováků". Kromě klasických křížů a andělů je tu k nalezení velice zajímavý secesní náhrobek z Madonou.

Na severní straně hřbitova se nachází malá kostnice z roku 1741. V kostnici jsou uloženy pozůstatky vojáků, kteří padli v Rakousko - Bavorské válce v roce 1742. Kostnice byla roku 1829 pietně úpravena, kosti a lebky byly úhledně srovnány. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama