close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Rallye navzdory

15. července 2020 v 22:02 | vítor |  Na cestách
Nejprve máte jeden impuls, který vám naznačí možný příští směr. Pak dostanete druhý impuls a vygeneruje se vám termín. Spojíte body, doladíte itinerář o další zajímavosti a můžete vyrazit! V našem případě byl prvním impulsem zámek Stránov, na který jsme se s kolegou Zdeňkem dívali loni od hradu Starý Stránov, který leží nad druhým břehem řeky Jizery. Katalyzátorem se stala výstava o židovských hřbitovech v muzeu na hradě v Mladé Boleslavi. Druhou červencovou neděli jsme naplnili auto a vyrazili směr Boleslav.


První komplikace nastaly, když jsme zjistili, že jsou zavřené skoro všechny vjezdy do Boleslavi. Zavřené bylo i centrum. A to vše kvůli automobilové soutěži Rallye Bohemia, která ve městě právě probíhala a které se život v Mladé Boleslavi zcela podřídil. Nakonec jsme úspěšně zaparkovali na okraji historického jádra a vyrazili směrem k hradu. Byli jsme ihned překvapeni. Obraz nevzhledného průmyslového centra se nám měnil s každou památkou, kterou jsme potkali. Hned na začátku to byla budova sboru Jednoty bratrské z poloviny 16. století, kdy se Mladá Boleslav stala centrem bratrského hnutí. Dále dvě budovy radnice. Nejprve nová, novorenesanční budova z let 1865 - 1868, a také stará, renesanční budova s hranolovou věží od italského architekta Mattea Borgorelliho z let 1554 - 1559.
Prošli jsme přes Staroměstské náměstí, které bylo kvůli závodům celé obehnané páskami. Na náměstí nás zaujala fontána se sochami představující řeku Jizeru od pramene až po ústí. V místech, kde pomyslně protéká Mladou Boleslaví, je doprovázena verši Františka Gellnera. Básníkův rodný dům stojí také na Staroměstském náměstí.Přestože je Mladá Boleslav plná památek, tak městem kontrastů starého a nového zůstává.Dorazili jsme na nádvoří mladoboleslavského hradu a chystali se do muzea. Paní pokladní se ale zrovna chystala na oběd, tak jsme si na něj skočili také. Není to od hradu daleko. Seběhli jsme z hradeb a zasedli jsme k pivu a obědu v téměř novém pivovaru umístěném v areálu nad břehem říčky Klenice.


Po obědě jsme se vrátili na hrad a prohlédli jsme si výstavy. Kromě výstavy o židovských hřbitovech to byla ještě výstava fotografií smírčích křížů a také výstava o zápalkách, sirkách, jejich obalech a nálepkách.


Cestou zpět k autu jsme prošli Zlatou uličkou ke gotickému paláci zvanému Templ. Ten si nechal koncem 15. století postavit hejtman mladoboleslavského kraje. Nad údolím řeky Jizery jsme prošli okolo barokní vodárenské věže z roku 1723 a pak jsme konečně potkali i tu rallye.Kvůli rallye jsme měli opět problém dostat se z města. Podél Jizery, kudy jsme potřebovali, to vůbec nešlo. Museli jsme proti proudu řeky, pak nahoru na kopec směrem na Katusice. Chtěl jsem přátelům ukázat ještě jedno překvapení. Nakonec jsme se k této zastávce trochu složitě dostali. Najeli jsme v tomto úseku o 18 kilometrů víc. Tím překvapením byl románský kostelík sv. Mikuláše ve vesnici Vinec, která leží nad řekou Jizerou nedaleko známého viaduktu u Jizerního Vtelna. Kostel byl postaven okolo roku 1240 a jedná se o jednu z nejcennějších románských památek u nás. Puristické očištění kostela v roce 1886 navrátilo kostelu ideální románskou podobu, od které ho jednotlivé úpravy během staletí připravily. Na první pohled nás zaujal bohatě zdobeným portálem a stanovou střechou. V okolí kostela je dodnes funkční hřbitov ohrazen historickou zdí.

Pak jsme popojeli jen kousek právě do toho Jizerního Vtelna a navštívili jsme zámek Stránov. Je to budova, kterou zná každý, kdo jezdí po silnici číslo 16 mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví. Věž zámku je vidět ze serpentin, kterými se sjíždí dolů k Jizeře. Celá léta byl nepřístupný a sídlil v něm dětstký domov. V roce 2003 vrátil stát ukradený zámek do rukou původních majitelů a ti ho otevřeli veřejnosti. Provozují v něm kavárnu a provádějí prohlídky. Zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu z 15. století, ze kterého se dochovala výrazná kamenná věž. V průběhu následujících staletí byl několikrát upravován. Současný pohádkový vzhled zámku je výsledkem poslední novorenesanční přestavby z 19. století. Autorem návrhu byl architekt Josef Schulz. Pod zámkem jsou zahrady a do rozlehlého areálu patří kromě hospodářských budov i pozdně barokní kostel sv. Václava, který vznikl přestavbou bývalé vodárenské věže a sýpky roku 1767. Dali jsme si kávu, poseděli na nádvoří a pak se vyšplhali na věž, ze které je krásný výhled na údolí Jizery s viaduktem i na severní stranu, kde je vidět například Ještěd nebo Bezděz.

Návštěvou Stránova jsme měli víceméně splněno. Ještě jsme se chtěli zastavit cestou na Mělníku podívat se na místní židovský hřbitov. Založen byl roku 1878 v mělnické čtvrti Podolí, severně od hlavní vlakové trati do Ústí nad Labem. Ke dnešní Dobrovského ulici přiléhala obřadní síň, vlastní hřbitov se nachází severně za ní. Pohřebiště fungovalo do počátku druhé světové války. Po jejím skončení přešla obřadní síň do soukromých rukou a dnes slouží jako pekařství. Na hřbitově samotném se dochovalo asi 130 náhrobků . V roce 2016 byla dokončena rekonstrukce hřbitova.
Výletem jsme strávili pěknou neděli. Nenechali jsme se odradit potížemi spojenými s organizací automobilové rallye a podívali se všude tam, kam jsme chtěli. Každopádně téma Mladá Boleslav a okolí nebylo zdaleka vyčerpáno. Příště nás čeká třeba zřícenina hradu v Michalovicích, Loreta v Kosmonosech nebo secesní kostel v Horních Stakorech. Ale to zase někdy příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama