Jídlo a pití

Vedlejší produkt léčby zánětu průdušek

24. srpna 2016 v 8:57 | vítor
Včera jsem náhodou objevil fantastickou pochoutku. Večer jsem si připravil horkou vodu, panáka whiskey a keramický kalíšek s několika lžičkami pastovaného medu. Do vody jsem vlil téměř celého panáka whiskey, lehce posypal skořicí a zázvorem a vmíchal lžičku medu. To je vlastně takový grog z whiskey. Mimochodem - průdušky vám to nevyléčí, ale napomůže to v odkašlávání a udělá vám to moc dobře na duši. Ale to není hlavní téma. Hlavní téma je to, co zbyde. Do zbylého medu v kalíšku jsem nalil zbyteček whiskey - pár kapek, asi jako půlka malého panáka. Opatrně se to musí zamíchat. Když budete míchat moc prudce, tak vám veškerá whiskey vychlístne. Med musí být pastovaný, aby vznikla kašička. A tahle tekutá kašička z pastovaného medu a whiskey je ta největší pochoutka, jakou jsem za poslední dobu ochutnal. (Asi by to šlo i s rumem, ale mě rumy vůbec nezajímají.)

Po některých minipivovarech Olomoucka

18. července 2015 v 13:14 | vítor
Díky svým kamarádům jsem mohl několik dní dovolené strávit ve vesnici Chomoutov u Olomouce. A co pivní Pánbůh nechtěl? V Chomoutově je minipivovar a ve vedlejší vesnici Horce nad Moravou, jen pár set metrů daleko, je další minipivovar. Podívejte se na mapu olomouckého okolí a tenhle úkaz rozhodně jinde nenajdete! Bylo horko, Konstantin s Metodějem dorazili celí upocení na jižní Moravu s cyrilicí v batůžku a pro Mistra Jana už se stavěla hranice. Program minidovolené byl jasný. Koupání ve štěrkovém jezeře zvaném Poděbrady a pití piva z blízkých minipivovarů.

Pivovar Chomout zahájil provoz loni v srpnu a hezky se uchytil na české pivovarnické mapě. Kromě kvalitního piva zaujme i nápaditým a vtipným designem, schopností informovat o jednotlivých pivech a příjemným posezením na dvoře hostince. Ve stínu katalpy a dalších stromů můžete ochutnat buď set složený ze všech piv nebo pěkně postupně jedno za druhém. V horkém počasí potěšila jak desítka, tak pšenka, skutečnou chuťovkou byla dvě piva typu ale, australský Galaxy a americký Amber. Tenhle pivovar kvalitou určitě nezklamal.


Pivovárek Melichárek v obci Horka nad Moravou je 25 minut chůze dosažitelný od pivovaru Chomout. Takže krásně můžete stihnout ochutnat piva z obou pivovarů, i kdyby vás trochu tlačil čas. To nás ale netlačil. Po koupání v Poděbradech byla návštěva jednoho či druhého pivovaru nasnadě. Melichárek nemá restauraci, ale přes léto má otevřený pivovarský dvůr s výčepem a s usměvavými slečnami ve výčepu. Moc příjemně se na tom dvoře sedělo. A kvalita piv opět vynikající! Na čepu byla i zde v létě oblíbená pšenka, dále ležák a dva druhy svrchně kvašených piv. K zakousnutí chuťovky k pivu, především v tomto regionu všudypřítomné tvarůžky.
V sobotu před věrozvěsty odhodlali jsme se k večerní návštěvě Olomouce. Vedro nepolevovalo, ale okolo 19.h už se dalo existovat. Příjemně překvapeni jsme byli otevřeným infocentrem, kde nám ochotná paní sdělila, že v Olomouci jsou tři minipivovary. Nechali jsme si je zakroužkovat na mapě a vyrazili na prohlídku města.

Olomouc je krásné město s mnoha památkami. Blízko vršíčku se svatováclavskou katedrálou, v nenápadné ulici vedoucí k olomouckému arcibiskupství je Svatováclavský pivovar, jehož součástí je i restaurace a pivní lázně. Opět jsme si na kvalitu piva nemohli stěžovat. Ochutnali jsme desítku, opět nejvhodnější v tomto počasí, dvanáctku i řezané. V nabídce byl i ovocný speciál, do toho se nám nechtělo. Jídlo přijatelné, ale asi jsme od něj čekali více, obsluha pozorná a ochotná.
Dalším navštíveným pivovarem měl být Měšťanský pivovar v Riegrově ulici nedaleko Horního náměstí. Ale ten jsme shledali zavřený. Ani paní v infocentru to netušila...Takže jsme pokračovali v prohlídce města a se setměním jsme usedli na zahrádku pivovaru Moritz. Restaurace samotná se nachází v pěkném měšťanském domě, zahrádka přes ulici byla téměř plná. Podle mého známého, který pochází z Olomouce, je to oblíbená nálevna. Proč ne? Pivo dobré, žádné speciály, prostě desítka, dvanáctka a polotmavá jedenáctka a u toho se dá vydržet delší dobu. Popili jsme, někteří pojedli a posledním autobusem jsme se vydali zase zpět do Chomoutova. S výletem do Olomouce jsme mohli být spokojeni.La Boema v Radnicích

4. srpna 2013 v 20:44 | vítor
Na Múzickou kavárnu a restauaraci La Boema jsme narazili náhodou. Zastávka v tomto městečku byla motivována cílem najít restauraci na oběd, kde zároveň bude na čepu pivo z místnho minipivovaru. Ale na náměstí nás zaujal podnik, který zprvu vypadal jako cukrárna, ale při bližším ohledání bylo zřejmé, že máme před sebou restauraci, jakou byste na malém městě rozhodně nečekali. Interiér jsem nechtěl moc fotit, abych nevypadal jako buran, ale můžete si být jisti, že takhle většina restaurací na českém venkově rozhodně nevypadá. Spíše jak v nějakém honosném obývacím pokoji nebo zámeckém salonku, přitom atmosféra je uvolněná a příjemná. Nechci psát recenzi, na to nejsem v oboru dostatečně vzdělán, ale všechno měli moc dobré! Jídlo, které jsme si dali každý jiné, chutnalo všem. Pivo označené přímo pro tuto restauraci jako Proškovo pivo vaří pivovar v Chyši a je vynikající! Vzhledem k tomu, že měli docela nápor, tak trochu vázla obsluha, ale ta byla tak příjemná, že nám nic nevadilo. Podnikem proplouval pan majitel a snažil se s každou skupinou hostů prohodit pár slov. Atmosféře podniku to jen přidalo. V La Boemě nemáte pocit ani hospodské uštvanosti a vulgárnosti ani prvoplánovaného komerčního záměru mnoha moderních restaurací, ale daleko více snahu o vytvoření opravdu harmonického místa, odkud si odvezete příjemné zážitky.

Restaurace je umístěna v měšťanském domě na náměstí v Radnicích.

Před vchodem zaujme luxusní aerovka.

Grilovaný kozí sýr.

Tagliatele s lososem, špenátem a smetanou.

Kvetoucí bazalka

10. července 2013 v 10:35 | vítor

Pljeskavica

19. května 2013 v 20:49 | vítor
Pokud máte chuť na něco mletého a máte méně času než je potřeba na přípravu karbanátků nebo sekané, tak si udělejte balkánskou placku z mletého masa - pljeskavici. Je to prosté. Ale. Měli byste mít větší výběr masa než je obvyklé. To znamená smíchat mleté hovězí, vepřové, jehněčí nebo skopové nebo třeba kozí, pak taky třeba telecí... No já měl normálně hovězí + vepřové... Mleté maso smíchejte s nadrobno nakrájenou jarní cibulkou, v mém případě i s česnekem, pak se solí, pepřem, mletou paprikou nebo i jiným kořením dle chuti. Vytvořte tenkou placku a grilujte ji nebo smažte na kvalitním oleji na kvalitní pánvi. Podávejte s pečivem, brambory na různý způsob, zeleninou nebo zeleninovým salátem, studenou omáčkou... Dobrota!

Pivko na doma XIV.

15. května 2013 v 9:06 | vítor
7 kulí z Benešova

Oblíbená mariášnická hláška samozřejmě souvisí s atentátem na Franze Ferdinanda v Sarajevu a následník rakouského trůnu zase souvisí se zámkem Konopiště u Benešova a to celé tím pádem s pivovarem Ferdinand v Benešově. 7 kulí je polotmavá speciální třináctka, na jejíž etiketě je napsáno speciální bylinné pivo. Já jsem v 7 kulích bylinky necítil, ale i tak mi toto pivo chutná velice.
Pivo má červenohnědou barvu a po nalití tvoří hustou pěnu. Nesklouzává do přílišné sladkosti a má vyváženou sladovo - hořkou chuť. Vzhledem k tomu, že mám polotmavá piva rád, tak jsem byl skutečně potěšen kvalitou tohoto benešovského speciálu. Doporučuji s dobrým sýrem k televiznímu fandění našim hokejovým reprezentantům.

Chřest se žampiony, sýrovou omáčkou a ředkvičkami

11. května 2013 v 17:52 | vítor
...a je tu opět sezóna chřestýšů. této zelenině aspoň jednou za rok nemohu odolat. když jsem si připravoval dnešní jídlo, uvědomil jsem si, že podobné jídlo už jsem tady na blogu propagoval. a je to tak. recept je skoro stejný, s malými obměnami. každopádně jídlo je velice chutné...
odkaz na recept najdete zde: http://viiktorrr.blog.cz/1106/sezona-chrestysu


Vepřové medailonky s fazolovo - rukolovým salátem

5. května 2013 v 16:21 | vítor
... když jsem si ze zabijačky odvážel kus masa, ptal jsem se řezníka, co z toho mám udělat. "z toho si udělej medailonky, budou výborný," pravil odborník. jak řekl, tak se také stalo...

Maso: Medailonky z vepřové panenky lehce naklepejte, osolte, opepřete, posypejte bylinkami, které vám zrovna rostou v květináči na balkóně, zakapejte olivovým olejem a dejte do chladničky marinovat. Ve finále opečte na pánvi a podávejte se salátem.

Salát: Zálivku uklohněte z olivového oleje, medu (cukru), octa (citrónu) a pepře. Do ní vmíchejte propláchnuté bílé fazole z konzervy, rukolu, rajčátka napůl překrojená a jarní cibulku nakrájenou na kolečka.

zapečené klobásky s brambory

28. dubna 2013 v 19:05 | vítor
...dnes jsem hledal nějaký recept z italské kuchyně jako inspiraci pro nákup na oběd. objevil jsem recept, jejž jsem použil prakticky bez úprav. pochází ze sicílie a úplně nesplňuje českou představu o italském jídle.

Bílé grilovací klobásky rychle opečeme na olivovém oleji v pekáči, ve kterém se bude jídlo péct. Pak je vyndáme a na oleji opékáme nakrájenou cibuli a rozmáčknutý česnek. Nakrájíme rané brambory na plátky a rozprostřeme je do pekáče. Řádně osolíme a opepříme. Na brambory poklademe klobásky. Podlít jídlo můžeme vodou nebo bílým vínem, já jsem to smíchal půl na půl. Posypeme nastrouhanou kůrou z půlky citrónu a pokapeme citrónovou šťávou. Na závěr rozhodíme do pekáče pár lístků bobkového listu a zasypeme petrželkovou natí. Přikryjeme pokličkou nebo alobalem a pečeme ve vyhřáté troubě okolo čtyřiceti minut.

vepřové kotletky s polníčkovým salátem

27. dubna 2013 v 15:09 | vítor
... nejdřív jsem si udělal salát. polníček jsem propláchnul a nechal okapat v sítu. do misky jsem si nadrobno nakrájel jarní cibulku a smíchal lžíci dijonské hořčice, dvě lžíce bílého octa a čtyři lžíce olivového oleje. zálivku jsem lehce osolil a opepřil a vmíchal do ní polníček. hotový salát jsem nechal vychladit...

... kotlety jsem naklepal, potřel česnekem utřeným se solí, opepřil a posypal čerstvým tymiánem a dobromyslí. zakapal jsem je olivovým olejem a nechal na dvě hodiny uležet v lednici. pak jsem je opekl z obou stran na pánvi a podával s polníčkovým salátem, celozrnným pečivem a červeným vínem...

 
 

Reklama