Než zazvoní budík

Správcem na ostrově i severní Moravy

16. prosince 2019 v 8:57 | vítor
Měl jsem na sobě vojenskou uniformu a nadřízený mi sděloval, že pojedu dělat správce na ostrov, jehož symbolem byla obrovská sopka, za jejímž vrcholem zářilo zapadající slunce. A najednou jsem tam byl. Vypadalo to tam jako v běžném turistickém resortu. Všude nízké bungalovy se stylizovanými špičatými střechami z banánových listů. Bistra, bary. Kuřecí sendviče, viděl jsem nápis nad jedním barem. Chtělo se mi na záchod. Zašel jsem za roh a tam byly záchody. Ale strašlivě zabordelené. Neodtékající, špinavé, prostě hnus. "Ani tam nechoďte," řekl jsem komusi, koho jsem míjel cestou ven.


Střih
Jedu na kole ve Slaném v oblasti zvané Habeš. Do kopečka slezu a kolo tlačím. Předjíždí mě mladá žena ve sportovním. Nahoře na kopečku, který zase už není v Habeši ve Slaném, ale někde v lese, na mě počká a povídá: "Vy máte na starosti dvbt2 pro severní Moravu?" "Ne, to nemám," odpovídám s úsměvem. "Já jenom, že jsem vás tam ráno viděla."

Sen dále pokračuje kdesi ve městě, ale více si nepamatuji….

Sen

30. dubna 2018 v 8:36 | vítor
Někdo chtěl u mě přespat,
ale já nebydlel tam, co bydlím,
navíc to byla oslava narozenin,
někde na hřišti.
Jeho bratr tam přijel autem
a málem vjel do malého stanu,
kde byla ta oslava.
Povídal jsem si s Mikem Jaggrem
a Knedlik měl sólo na bicí
v malém baru na malém podiu.
Viděl jsem to skrz skleněné dveře.
A pak povídám tobě:
"Jak se máš lásko?"
Byla jsi v bazénu a někdo tam stříkal studenou vodu.
Sedělas opřená o zeď stodoly,
měla jsi studená záda.
Objal jsem tě a povídám:
"Pojď lásko,
doprovodím tě domů."

Sen o Svatopluku Čechovi

5. listopadu 2017 v 19:07 | Ivan Diviš
Z knihy Ivana Diviše Papouščí město, kterou vydalo exilové nakladatelství Rozmluvy v Londýně v roce 1988.

Strašlivá neděle

19. června 2015 v 18:17
V bytě, kde to všechno s těmi zvířaty začalo, jsem bydlel zřejmě já a pár - chlapec s dívkou - mých mladších kamarádů. Ti tam sice někde byli, ale aktivně do děje nezasáhli. Tomu bytu jsme říkali "U báby". A já ležel U báby na matraci, která byla položená přímo na podlaze, měl jsem intenzivní pocit prázdnoty a zřejmě jsem se probouzel. Byla zřejmě neděle dopoledne, smutná a bezútešná. Vše okolo vyvolávalo panelákový pocit. Na vybledlém koberci se něco míhalo. Zaostřil jsem na to. Byla to malá žabka. Někam odskákala. Potom snad někdo mluvil z kuchyně, nevím, jestli se to nějak týkalo mě, každopádně po koberci tentokrát skákala bílá sportovní ponožka větší velikosti. Podle tvaru, kterým byla ponožka vyplněna, se jednalo o ropuchu. Ropucha v ponožce! Proskákala mi kolem hlavy. Asi jsem pak zase usnul. Strašlivá neděle!
Později jsem zvonil u domku za přejezdem, kde bydlí můj pradávný kamarád a spolupracovník Berry. Byl slunný příjemný den. Berry kupodivu vylezl ze dveří ven, na hlavě beranici, a divil se, proč tam jsem, prý jsme nebyli domluveni. Ale přesto mě pozval za vrátka. Usedli jsme na trávník na předzahrádce kousek za vrátky. Berry měl s sebou psa, který mi strkal čumák k obličeji. Vnímal jsem ho rozostřeně. Zaostřil jsem pohled přes něj, ale i přes Berryho rameno pod ucho z beranice a spatřil jsem tam hada! Obrovský stočený žlutohnědý had vyplňoval prostor pod nějakým keřem, snad šípkovou růží. Měl bojovně vztyčenou hlavu, kterou kývavým pohybem přibližoval do prostředku prostoru mezi mnou a Berrym. Bylo to minimálně nepříjemné. Nevím, co se dělo dál.

Thriller v hrobnickém domku

19. června 2015 v 18:02 | vítor
Na malém venkovském hřbitůvku, který byl umístěn v mírném svahu a nebyly na něm žádné stromy, stál uprostřed hrobnický domek. Hrobníkem tam byl kamarád Lajba. V domku byla večer nějaká pařba, spousta lidí, prostě party. Nic se nedělo, viděl jsem spoustu těch lidí, jak normálně odcházejí, halíce se do svých plášťů a kabátů.
Ale o pár dní později už se tam odehrávalo pořádné drama. Nějaký muž, který zjevně neměl dobré úmysly, držel mě, Lajbu a ještě jednoho chlapíka, jehož tvář ani jméno si nevybavím, v zajetí v síni toho domku. Chvilkama mi připadalo, že jsme svázaní a ležíme na podlaze, pak zase ne. Hlavně proto, že jsme se pak mohli volně hýbat. K tomu došlo takhle: Ten chlap, co nás tam držel, se rozhodl zvýšit svoji nebezpečnost tím, že se mu podařilo prodloužit si nehty, které mu z prstů visely na nějakých snad šlachách, vypadalo to prostě jako provázky. Těmi nehty točil a hrozil nám jimi podříznutím. Bylo to děsivé a nepříjemné. Potom ale došlo k situaci, kdy Lajba normálně stál a měl toho chlapa snad masírovat nebo co. Jinak nevím, proč by ten člověk ležel dobrovolně na zemi na břiše s odhalenými zády. Lajba k němu přistoupil a praštil ho pěstí do ramene. Vší silou a Lajba má sílu jak tapír! Ten chlap vstal a usoudil, že se tedy musí s Lajbou bít. Odešli do místnosti, která měla být asi vedle této předsíně, ale opticky se zdála být někde dole. Tam se měli boxovat. Jak to ten chlap chtěl dělat s těmi visícími nehty, to nevím. Za prosklennými dveřmi se míhaly stíny a já jsem využil situace a prchnul jsem. Nevím, zdali ten třetí nešťastník vyběhl za mnou, byl však při vědomí a zřejmě i nezraněný, snad si tedy poradil.

Příhoda z džungle

7. února 2014 v 21:32 | vítor
Ačkoli pokojně žiji na maloměstě a dokonce mám v něm určitou společenskou pozici, jsem požádán vietnamskými bojovníky o pomoc. Ocitám se s nimi v džungli. Skupinku vedu já. Pronásledovatelé jsou ale blízko. Začínáme prchat. Nastává zběsilý úprk džunglí. Liány a větve stromů se jen míhají, jejich šlehání přes obličej a tělo není ani cítit a jen zázrakem nepadáme na terenních nerovnostech. V okamžiku, kdy se ohlédnu, abych zjistil, jaká je situace, vidím oba bojovníky, kterým pomáhám prchnout, jak nasazují k ramenům krátké luky a střílí po mně šipky. Obě mě zasahují nad oči. Štípne to a zřejmě ztrácím vědomí.
Když se proberu, jsem zpět v městečku a mám pocit, jako by mi obě rány udělaly dobře. Stojím u domu vietnamského obchodníka, který mě žádá, zda bych se za něj přimluvil u premiéra Zemana, který má město brzy navštívit. Bez jakýchkoli okolků mu pomoc slibuji.

Setkání na toaletě

7. února 2014 v 19:29 | vítor
Sedím na židli u umyvadla na společném záchodě na chodbě vedlejšího vchodu domu, kde bydlí moje matka. Vejde můj známý, Honza Z., a udiveně se mě ptá, co tam dělám. "Vybírám tady korunu," a myslím to jako vtip. Honza si pomalu myje ruce a obličej a udiveně žádá vysvětlení. Snažím se to celé obrátit v žert, také si myju ryce, stále sedě na židli.

V Americe

11. března 2013 v 11:03 | vítor

Nevěděl jsem, kde bydlím, jinak by mi to bylo jedno, že jsem v Americe. Bylo hezky slunečno a Honza L. na mě volal ze zastávky tramvaje, kam mám jet. Zastávka vypadala stejně jako ty pražské, ale domy okolo byly opravdu obrovské. Podél jednoho takového jsem prošel doprava a pak jsem zašel dovnitř, do obrovské haly. Pořád jsem si nebyl jistý, jestli bydlím právě tady. Přivolal jsem si výtah. Byl úplně zaplněný rostlinami. Vmáčkl jsem se dovnitř a stisknul jsem patnáctku. Dveře se nezavřely a výtah se rozjel. Jímala mě úzkost. Ve změti rostlin jsem se tiskl k zadní stěně. Otevřená kabina svištěla nahoru. Zpocený a vyděšený jsem vystoupil v patnáctém patře. Dům neměl společné chodby, všude se bydlelo. Místnosti byly plné tmavě červených koberců, nábytku a hlavně postelí. Všude spali lidé. Lezl jsem po palandách a hledal cestu. Našlapoval jsem těsně vedle spících obličejů, dětí v pyžamách a procházel jsem velkými tichými místnostmi.
Náhle jsem se ocitl opět venku. Okolo šla Petra H. s kamarádkou a vyzvala mě, abych šel s nimi na pivo. Ve stínu obrovské budovy byl schovaný dlouhý bar. Všude jsem viděl rozličné lahve, ale pípu s pivem ne. Starší blondýnky za barem jsem se zeptal: Do you draw beer? Přisvědčila a já objednal tři piva. Postavili jsme se s nimi ke stolečku. Slunce hřálo. Nevím, jestli jsem přemýšlel nad tím, co a proč dělám v Americe. Napil jsem se.

Mezi věžáky

10. března 2012 v 10:28 | vítor
Když jedeme někam, kde to neznáme, čekáme tak nějak automaticky, že tam zažijeme nějaké překvapení. Méně překvapení čekáme v místech, která důvěrně známe. Dnes k ránu jsem zažil několik překvapení v prostoru mně dobře známém, mezi mým bývalým a současným bydlištěm, mezi dvěma paneláky, které dělí vzdušnou čarou asi 200 metrů.
Scházel jsem prolukou okolo posledního domu staré Žižkovky, když tu z ní divoce vyrazil malý sveřepý mužík s vousy. V rukách držel nějaké střapaté zviřátko a pelášil vzhůru do kopce. Čekal jsem, že za ním vyběhnou četníci nebo jiný pronásledovatel, ale nikdo za ním neběžel. Namísto toho se před domy v Žižkovce začala vytvářet skupinka lidí. Posedali si na lavičky, já mezi nimi. Za rozsvícenými okny domu, kde se scházejí Adventisté sedmého dne, se oháněla koštětem matka známého slánského gynekologa, moje bývalá sousedka. Někdo ubalil jointa a zapálil ho. Najednou kolovaly jointy tři. A možná víc. Lidí bylo na ulici okolo deseti, vzadu skupinka známých tváří, všechny rozesmáté.
Přímo před sebou jsem měl věžák, kde jsem v tu chvíli měl už bývalé bydliště a kde jsem se chtěl stavit pro nějaké věci. Ale vzal jsem to pěkně oklikou. Nejprve okolo obchodu U Pánka. Na hodinách nad obchodem ručičky ukazovaly půl osmé. Stmívalo se a všude byla spousta lidí. Většina z nich byli senioři, zimně oblečení. Připadalo mi normální, že večer těsně před zavřením si jdou všichni nakoupit. Ale lidí bylo hodně, někdo by řekl, že tam bylo mraky lidu. Obešel jsem obchod a z druhé strany stála dlouhá fronta lidí v zimních kabátech. Celá ta fronta sledovala skupinu lidí, kteří prováděli deratizační práce. Snažil jsem se té frontě vyhnout, ale zapadl jsem po pás do potoka.
"Au, on mě kousnul!" zapištěla za mnou mladá žena, držící odchyceného potkana. Pomyslel jsem si, že by se měla nechat očkovat. Kolem proběhl ten samý malý sveřepý mužík s vousy. V rukách stále držel ono zvířátko. S mokrými kalhotami jsem došel do domu a do bytu. Tam nějaká paní uklízela. "Co že všichni dnes uklízí?" pomyslel jsem si. V bytě už moc věcí nebylo. Pytel celozrnných housek, které byly překvapivě stále měkké. Hromada vypraných ponožek. Pár dalších krámů. Všechno jsem to nahromadil na malý vozíček a vyrazil zpět. Nahoře na Vítězné stál panelák s mnoha patry, mé současné bydliště. Před ním velká vydlážděná plocha a schody dolů do Žižkovky. U dveří stáli nějací lidé a zvonili na můj zvonek.
"Konečně jste tady!" nervózně hlásila paní středního věku s krátce střiženými vlasy. "Vykradli nás!" dodala ještě a já z toho měl pochopit, že to jsou moji domácí, kteří mi pronajímají byt, a taky, že teď asi budou bydlet se mnou. Celá skupinka odjela výtahem nahoru a já pomalu sbíral spadané věci z vozíčku. Najednou se všechno strašlivě pomalu vleklo; pomalu jsem sbíral spadané housky, z nichž teď byly jen části, a další věci. Plynutí času bylo až nesnesitelně vláčné.
Nahoře v bytě už byli zabydleni. Byli to dva muži s kníry a dvě ženy; ta, která mi dole sdělila, že je vykradli, a ještě jedna starší, možná její matka. V bytě byly dvě kuchyně. V jedné z nich mladší z žen drhla troubu a druhá ji pozorovala od stolu. "Zase uklízejí," pomyslel jsem si. V pokoji si zatím opřeli muži o stěny svá sněžná prkna s omluvnými úsměvy.
"Ne, jistěže mi to nevadí," usmál jsem se na ně také a rozsvítil jsem si lampičku na psacím stole.

Kostlivec

26. října 2011 v 20:43 | vítor
Nejdřív ten muž odmítl být s námi. Bylo ale životně důležité být spolu. Choval se k nám pohrdavě a pak utekl. Běželi jsme za ním jeskynními chodbami, dlouhými, s mnoha odbočkami, matně a bledě osvětlenými. Na prostranství mezi chodbami seděl a díval se na nás odmítavě. Hrdý, s vlasy divoce rozčepýřenými nás vybízel, ať jdeme tam a kýval hlavou kamsi do uličky za námi, tam, že uvidíme.
Otevřel jsem dveře do nízké skalní komory. Okamžitě se proti mě zjevil dvoumetrový kostlivec a mechanickým hlasem jako z průměrného tv sci fi seriálu na mě zařval, že mi sežere moje kosti.
Jen tak tak jsem uskočil a vyběhl zběsile postranní chodbou. Cítil jsem, že je mi v patách. Zase jsem prudce uskočil a získal jsem mírný náskok. Běžel jsem chodbou, na jejímž blízkém konci zářilo denní světlo. Na poslední chvíli jsem uhnul vlevo podél stěny na úzkou skalní římsu a přitiskl se k ní. Kostlivec se prohnal kolem mě a zřítil se do hluboké strže. A nejen on. Několik náhle prchajících řítilo se také.
Poslední přiběhl za několik sekund mladý muž v hnědém saku a skočil do hlubiny s rozpřaženýma rukama. Na jeho tváři jsem zahlédl mírný a blažený úsměv.
 
 

Reklama